Reklam

You are here:

Reklam

Müşteri
TepeHome - LunaPark - Efe Yapı
Hizmetler
Stand, Fuar, Dijital Baskı, Reklam, Tabela, Led

Tepe Home Reklam Tabela Uygulamaları

Kafes özel yapım içerisine tepehome nin kendi ürünleri yer aldığı cadde üzerine tanıtım ve farkındalık için yapılmış reklam ürün standı. Stand metal cam üzerine ışıklı neon ters tava kutu harf, alüminyum kutu harf, pleksi kutu harf, fileli kutu harf, ampullü kutu harf ve kabartma harf kesim uygulaması yapılmıştır. 

Fuar stand tabela ışıklı kutu harf uygulama tepehome

Reklam

Reklam, bir ürünü, hizmeti veya fikri tanıtmak veya satmak için açıkça sponsorlu, kişisel olmayan bir mesaj kullanan bir pazarlama iletişimidir. Reklam sponsoru genellikle ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak isteyen işletmelerdir. Reklam, bir reklam verenin ödediği ve mesaj üzerinde kontrolü olduğu için halkla ilişkilerden farklıdır. Kişisel satıştan farklıdır, çünkü mesaj kişisel değildir, yani belirli bir kişiye yönelik değildir. Reklam, geleneksel medya da dahil olmak üzere çeşitli kitle iletişim araçları aracılığıyla iletilir. Örneğin; gazeteler, dergiler, televizyon, radyo, açık hava reklamcılığı veya doğrudan posta vb. gibi; ve arama sonuçları, bloglar, sosyal medya, web siteleri veya metin mesajları gibi yeni medya. Mesajın bir ortamda gerçek sunumu bir reklam olarak adlandırılır: Reklamlar veya kısaca reklam.

Ticari Reklam

Ticari reklamlar genellikle, bir ürün adını veya imajını tüketicilerin zihninde belirli niteliklerle ilişkilendiren “markalaşma” yoluyla ürün veya hizmetlerinin tüketimini artırmaya çalışır. Öte yandan, anında satış yapmak isteyen reklamlar doğrudan yanıt veren reklamlar olarak bilinir . Tüketici ürünlerinden veya hizmetlerinden daha fazlasını tanıtan ticari olmayan kuruluşlar arasında siyasi partiler, çıkar grupları, dini kuruluşlar ve devlet kurumları bulunur. Kar amacı gütmeyen kuruluşlar , kamu hizmeti duyurusu gibi ücretsiz ikna yöntemlerini kullanabilir. Reklam, çalışanlara veya hissedarlara bir şirketin uygulanabilir veya başarılı olduğuna dair güvence vermeye de yardımcı olabilir.

Özel dekoratif modern şık tabela reklam tasarımları iç mekan uygulamaları
Özel dekoratif modern şık 3d tabela reklam tasarımları iç mekan uygulamaları

Modern Reklamcılık

Modern reklamcılık, 1920’lerde sigara tütün reklamcılığı ile tanıtılan tekniklerle , en önemlisi modern “Madison Avenue” reklamcılığının kurucusu olarak kabul edilen Edward Bernays’in kampanyalarıyla ortaya çıktı.

Reklam İstatistikleri

2015 yılında dünya çapında reklam harcamaları tahmini 530 milyar ABD doları olarak gerçekleşti. Reklamcılığın 2017 yılı için öngörülen dağılımı televizyonda %40.4, dijitalde %33.3, gazetelerde %9, dergilerde %6.9, açık havada %5.8 ve radyoda %4.3 idi. Uluslararası olarak, en büyük (“büyük beş”) reklam ajansı grupları Dentsu, Interpublic, Omnicom, Publicisve WPP’dir.

arac kaplama liqui moly etkinlik yaris araci giydirme
Magaza ici tv dijital reklam panosu televizyonu merkezi sistem kiosk

Reklam Tarihi

Mısırlılar satış mesajları ve duvar posterleri yapmak için papirüs kullandılar. Kalıntılarda ticari mesajlar ve siyasi kampanya görüntüleri bulundu. Papirüs üzerindeki kayıp eşya reklamları antik Yunanistan ve antik Roma’da yaygındı. Ticari reklamcılık için duvar veya kaya resimleri, bu güne kadar Asya, Afrika ve Güney Amerika’nın birçok yerinde mevcut olan eski bir reklam formunun başka bir tezahürüdür. Duvar resmi geleneği, MÖ 4000 yıllarına dayanan Hint kaya sanatı resimlerine kadar uzanabilir.

En Eski Reklam Çin

Antik Çin’de, bilinen en eski reklam, şekerleme satmak için çalınan bambu flütlerin Klasik Şiirinde (MÖ 11. ila 7. yüzyıllar) kaydedildiği gibi sözlü idi. Reklam genellikle kaligrafik tabelalar ve mürekkepli kağıtlar şeklinde olur. “Jinan Liu’nun İnce İğne Dükkanı” ve “Yüksek kaliteli çelik çubuklar alıyoruz ve kaliteli iğneler yapıyoruz” yazan bir tavşan logolu kare bir kağıt şeklinde posterler basmak için kullanılan Song hanedanlığına tarihlenen bakır bir baskı plakası yukarıda ve aşağıda yazılı olan, dünyanın en erken tanımlanmış basılı reklam mecrası olarak kabul edilmektedir.

reklam dizi film klip reklam araç kaplama uygulamaları araç giydirme çekim araçları
Aaç kaplama organizasyon efes pilsen etkinlik aracı reklam giydirme - Reklamlar, etkinlikler, araç reklam ücretleri

Avrupa Orta Çağ ilk Reklamı

Avrupa’da, Orta Çağ’ın kasaba ve şehirleri büyümeye başladıkça ve genel nüfus okuyamaz hale geldikçe, “ayakkabı ustası”, “değirmenci”, “terzi” veya “demirci” yazan işaretler yerine, çizme, takım elbise, şapka, saat, elmas, at nalı, mum ve hatta bir çuval un gibi ticaretleri kullanılırdı. Şehir meydanında meyve ve sebzeler, arabaların ve vagonların sırtlarından satıldı ve sahipleri sokak arayanları (kasabacılar) nerede olduklarını bildirmek için kullandı. Bu tür reklamların ilk derlemesi, Guillaume de la Villeneuve’nin on üçüncü yüzyıl şiiri olan “Les Crieries de Paris”te toplanmıştır.

18. Yüzyıldaki Reklam

18. yüzyılda İngiltere’de haftalık gazetelerde reklamlar görünmeye başladı. Bu ilk basılı reklamlar, esas olarak matbaadaki ilerlemelerle giderek daha uygun fiyatlı hale gelen kitap ve gazeteleri tanıtmak için kullanıldı; ve giderek daha fazla aranan ilaçlar. Ancak, yanlış reklam ve sözde “şarlatan” reklamlar, reklam içeriğinin düzenlenmesini başlatan bir sorun haline geldi.

arac kaplama yaris surat hiz teknesi reklam arac tekne giydirme
arac kaplama otobus sekerbank otobusu reklam giydirme

19. Yüzyıldaki Reklamlar

George William Joy’un 19. Yüzyıl sonlarına ait bir omnibüsün iç mekanını tasvir etmesi, tepeye yerleştirilen reklamları açıkça gösteriyor belirgin bir şekilde göstermekteydi. Londra’dan Thomas J. Barratt “modern reklamcılığın babası” olarak anılıyor. Pears Soap şirketi Barratt, şirket ürünleri için hedeflenen slogan, resim ve ifadelerin kullanımını içeren etkili bir reklam kampanyası oluşturdu. Sloganlarından biri, “Günaydın. Armut sabunu kullandınız mı?” kendi zamanında ve 20. yüzyıla kadar ünlüydü. 19. yüzyılda ekonomi dünya çapında genişledikçe, reklam da büyüdü. Amerika Birleşik Devletleri’nde, bu reklam biçiminin başarısı, sonunda posta siparişi reklamcılığının büyümesine yol açtı.

1800'lü Yıllarda Gazete Reklamı

1836’da, Fransız gazetesi La Presse, sayfalarında ücretli reklamlara yer vererek fiyatını düşürmesine, okuyucu kitlesini genişletmesine ve kârlılığını artırmasına olanak tanıdı ve formül kısa sürede tüm başlıklar tarafından kopyalandı. 1840 civarında, Volney B. Palmer, Philadelphia’daki modern reklam ajansının köklerini kurdu. 1842’de Palmer, çeşitli gazetelerde indirimli fiyatla büyük miktarda alan satın aldı ve ardından alanı daha yüksek oranlarda reklamcılara yeniden sattı. Asıl reklam kopya, düzen ve sanat eseri yine de reklam yapmak isteyen şirket tarafından hazırlandı; Gerçekte, Palmer bir uzay komisyoncusuydu. N.W. Ayer & Son, 1869 yılında Philadelphia’da kuruldu ve ilk tam hizmet reklam ajansı açıldığında durum değişti. Müşterileri için eksiksiz reklam kampanyaları planlamayı, oluşturmayı ve yürütmeyi teklif etti.1900’e gelindiğinde reklam ajansı, yaratıcı planlamanın odak noktası haline geldi ve reklamcılık bir meslek olarak sağlam bir şekilde kuruldu. Aynı zamanda, Fransa’da Charles-Louis Havas, haber ajansı hizmetlerini reklam komisyonculuğunu da içerecek şekilde genişletti ve onu organize eden ilk Fransız grubu yaptı. İlk başta ajanslar gazetelerde reklam alanı için aracıydılar.

arac giydirme fiat tir reklam arac kaplama
Araç lansman tanıtım standı reklam uygulama dijital baskı gül-al otomotiv

20. Yüzyıldaki Reklam

Sanayi, tüketici harcamalarında önemli bir artış olmadan artan üretkenliğinden yararlanamazdı. Bu, nüfusun ekonomik davranışını daha geniş bir ölçekte etkilemek için tasarlanmış kitlesel pazarlamanın geliştirilmesine katkıda bulundu. 1910’larda ve 1920’lerde, ABD’deki reklamcılar, insan içgüdülerinin hedef alınabileceği ve emtia satın alma arzusuna “yüceltileceği” doktrini benimsedi. Edward Bernays, Sigmund Freud’un yeğeni yöntemiyle ilişkilendirildi ve bazen modern reklamcılık ve halkla ilişkilerin kurucusu olarak anılıyor.

1900'lü Yıllarda Reklam

1920’lerde, Ticaret Bakanı Herbert Hoover yönetiminde, Amerikan hükümeti reklamcılığı teşvik etti. Hoover’ın kendisi, 1925’te Dünyanın İlişkili Reklam Kulüplerine ‘Reklam Ulusal Yaşamımızda Hayati Bir Güçtür’ adlı bir adres verdi. Ekim 1929’da ABD Dış ve İç Ticaret Bürosu başkanı Julius Klein, “Reklamcılık dünya refahının anahtarıdır.” Bu, 1933 tarihli bir Avrupa ekonomi dergisine göre 1920’lerde iş dünyası ve hükümet arasındaki “benzersiz” işbirliğinin bir parçasıydı.
Tütün şirketleri, paketlenmiş sigaraları satmak için büyük reklamcılar haline geldi. Tütün şirketleri, tütün içimi ile olumlu ilişkiler kurmak için Bernays’i işe aldıklarında yeni reklam tekniklerine öncülük ettiler.

fabrika bina cephe reklam folyo uygulama lc waikiki yol reklami
bina cephe reklam vinil uygulama bmw gül-al oto bina giydirme Cephe tabelası

Eski Reklamların Kullanım Biçimi

Reklam aynı zamanda kültürel asimilasyon için bir araç olarak kullanıldı ve çalışanları geleneksel alışkanlıklarını ve topluluk yapısını ortak bir “modern” yaşam tarzı lehine değiştirmeye teşvik etti. Göçmen işçileri etkilemek için önemli bir araç, Amerikan Yabancı Dil Gazeteleri Birliği (AAFLN) öncelikle bir reklam ajansıydı, ancak aynı zamanda göçmen basınının çoğu üzerinde yoğun bir şekilde merkezi kontrol kazandı.
20. yüzyılın başında reklamcılık, kadınlar için birkaç kariyer seçeneğinden biriydi. Yapılan ev satın alımlarının çoğundan kadınlar sorumlu olduğundan, reklamcılar ve ajanslar, yaratıcı süreç sırasında kadınların içgörülerinin değerini anladılar.

1920'de Radyo Reklamı

1920’lerin başında, ilk radyo istasyonları, radyo ekipmanı üreticileri tarafından kuruldu, bunu okullar, kulüpler ve sivil gruplar gibi kendi istasyonlarını da kuran kar amacı gütmeyen kuruluşlar izledi. Perakendeci ve tüketim malları üreticileri, radyonun tüketicilere evlerinde ulaşma potansiyelini çabucak fark ettiler ve kısa sürede mesajlarının öne çıkmasını sağlayacak reklam tekniklerini benimsediler; radyoda sloganlar, maskotlar ve jingle’lar çalmaya başladılar.

otel tanitim lansman standi gorsel uygulama reklam tabela harf uygulamasi beko
urun tanitim lansman organizasyon standi beko metal ahsap pleksi isikli stand

1950'de Televizyon Reklamları

1950’lerin başında, DuMont Televizyon Ağı, reklam zamanını birden fazla sponsora satmak için modern uygulama başlatdı. DuMont, programlarının çoğu için sponsor bulmakta güçlük çekiyordu ve bunu birkaç işletmeye daha küçük reklam süresi blokları satarak telafi ediyordu. ABD deki ticari televizyon endüstrisi için standart haline geldi. Tek sponsorlu gösterilere sahip olmak hala yaygın bir uygulamaydı. Bazı durumlarda, sponsorlar şovun içeriği üzerinde büyük bir kontrol uyguladılar – kişinin reklam ajansının şovu yazması da dahil olmak üzere. Tek sponsor modeli artık çok daha az yaygındır.

1980'de Kablolu Televizyon Reklamı

1980’lerin sonu ve 1990’ların başında kablolu televizyon ve özellikle MTV tanıtıldı. Müzik videosu kavramına öncülük eden MTV, yeni bir reklam türünün habercisi oldu: Tüketici, reklamın bir yan ürünü veya sonradan düşünülmesi yerine reklam mesajını izliyor. Kablo ve uydu televizyonu giderek yaygınlaştıkça, QVC, Home Shopping Network ve ShopTV Canada gibi tamamen reklama ayrılmış kanallar da dahil olmak üzere özel kanallar ortaya çıktı.

canpark oto park giric kiralik isiksiz reklam panolari dijital baski vinil germe tabela
avm reklam panolari kiralik canpark isiksiz vinyl germe tabela

1990'da İnternet Reklamcılığı

Reklam sunucusunun ortaya çıkmasıyla birlikte, çevrimiçi reklamcılık büyüdü ve 1990’ların “dot-com” patlamasına katkıda bulundu. Tüm şirketler, kuponlardan ücretsiz internet erişimine kadar her şeyi sunarak, yalnızca reklam gelirleriyle faaliyet gösteriyordu. 21. yüzyılın başında, arama motoru Google da dahil olmak üzere bazı web siteleri, reklamları web’de gezinme davranışına göre kişiselleştirerek çevrimiçi reklamcılığı değiştirdi. Bu, diğer benzer çabalara ve etkileşimli reklamcılıkta bir artışa yol açmıştır. Ürün yerleştirme, tüketicilere kısa mesajlar yoluyla oy verme ve kullanan çeşitli kampanyalar gibi etkileşimli ve “yerleşik” reklamların artan eğilimini yansıtıyor.

Reklamın Amacı

İnsanlara tabela tutmaları için ödeme yapılan en eski reklam biçimlerinden biridir. Reklamı olan bir taksi otobüsler ve diğer araçlar, reklam verenler için popüler medyadır. Mobil Billboard, sıcak hava balonu ve türevleri. Reklam, stil, hedef kitle, coğrafi kapsam, ortam veya amaç dahil olmak üzere çeşitli şekillerde sınıflandırılabilir. Örneğin, basılı reklamcılıkta stile göre sınıflandırma, görüntülü reklamcılığı (tasarımlı reklamlar boyuta göre satılan öğeler) ve sınıflandırılmış reklamlar (kelime veya satırla satılan tasarım öğeleri içermeyen reklamlar) karşılaştırması. Reklam yerel, ulusal veya küresel olabilir. Bir reklam kampanyası tüketicilere veya işletmelere yönelik olabilir. Bir reklamın amacı, farkındalığı artırmak (marka reklamı) veya anında satış sağlamak (doğrudan yanıt reklamı) olabilir.

avm ici kiralik reklam alanlari asansor giydirme kapi dijital baski folyo kaplama
araç kaplama eti cin açık hava reklam organizasyon aracı araç giydirme

Reklam Türü

Çizgi Üstü Reklam : Çizginin üzerindeki terim (ATL), kitle iletişim araçlarını içeren reklamlar için kullanılır.
Çizgi Altı Reklam : Hedefli reklam ve promosyon biçimleri, çizginin altında (BTL) olarak adlandırılır.
Entegre Reklam : 2010’larda, reklam teknolojisi geliştikçe, entegre reklam kampanyalarına atıfta bulunan yeni bir terim aracılığıyla hat (TTL) kullanılmaya başlandı.

Geleneksel Medya Reklam

Reklam için hemen hemen her ortam kullanılabilir. Ticari reklam medyası, bina ve plaza duvarları, reklam panoları, şehir mobilyaları ve bileşenleri, basılı el ilanları ve raf kartları, radyo, sinema ve televizyon reklamları, web afişleri, cep telefonu ekranları, alışveriş sepetleri, web açılır pencereleri, gökyüzü yazısı (skywriting), otobüs durağı ve bankları, insan reklam panoları, dergiler, gazeteler, otobüs, taksi, dolmuş, uçaklar, logojetler, koltuk arkası, araç başlıkları, yolcu ekranlarında, müzikal sahnede, uçuş içi reklamlar, metro platformları ve trenler, tek kullanımlık ürünler, lastik bantlar, kapılar, asansörler, merdivenler, süpermarketlerdeki raflar, alışveriş sepeti kulpları (grabertising),ses ve video akışının açılış bölümü, posterler, etkinlik biletleri ve süpermarket arkaları gelirler, mail, sms, banner, promosyon, hediye, yol panoları, bir sponsorun reklamını bir şekilde aracılığıyla iletmek için ödeme yaptığı herhangi bir durum geleneksel reklamdır.

display ürünleri DISPLAY malzemeleri çeşitleri modelleri fiyatları redbull formulaz etkinlikleri
sahibinden araç giydirme araba kaplama filo oto giydirme.jpg

Küresel Reklam Harcamaları 2017 - 2021

Küresel reklam harcamasının ortalama payı 2017-2021

  • İnternet Reklamları            % 18,4 – % 57,2
  • Televizyon Reklamları       % 34.8 – % 24.3
  • Açıkhava Reklamcılığı      %   6,6 –  %9.7
  • Gazete Reklamları            % 10,1 – % 4.1
  • Radyo Reklamları             %   5,9 – % 2.9
  • Dergi Reklamları               %   5,3 – % 1.5
  • Sinema Reklamları           %   0.7 – % 0.3

Açık hava reklamcılığında hesaplanmayan firmaların kendi içinde yaptırdığı reklam türleridir. Araç giydirme, afiş, ilan, promosyon, tanıtım, tabela, reklam vb. gibi

İnternet Reklamcılığı Neden Rekora Koşuyor!

İnternet reklamcılığı günümüzde bilgisayar, dijital tv, tablet ve en önemlisi de cep telefonlarından oluşmaktadır.
İnternet reklamlarındaki en büyük pastanın sahibi Google ve YouTube, diğerleri peşini takip etmektedir. Instagram, Facebook, Tiktok, vb. gibi online satışlar ve E-ticaretler gelmektedir. 
Influencer (içerik oluşturucuları) Marketing 2021 yılında tavan yapmaya başladı. Özellikle bu korona virüsten dolayı eve kapanma sürecinde hızlı bir artış sağlandı. Firmalar neden içerik üreticilerini (influencer) tercih ediyor. En doğru reklam biçimi nedeni ise direk kitlesine hitap ettiğinden doğru kullanıcıları bulup ürünlerini çok rahat bir şekilde satışını gerçekleştirebiliyorlar. Ayrıca kurumsal ve bireysel kendi ürün ve markasını veya anlaşmalı olduğu ürünleri tanıtmaya çoktan başladı bile. 

Açık hava reklamcılık iç dış reklam uygulamaları tabela media markt - Dijital Baskı

Reklam

Reklam Modelleri ve Çeşitleri

Apak Reklam; tabela, açık hava reklamcılık, tanıtım, reklam ürünlerinde çözüm ortağınız.

Diğer sayfalarımıza bakmak ister misiniz;

Tabela, Reklam, Dijital Baskı, Araç Giydirme, Led, Neon, Strafor, Açık Hava Reklamcılık, Reklam Hizmetleri

gibi.

Ayrıca herkesin merak ettiği konuları reklam ve tabela hakkında Sıkça Sorulan Sorular ( S.S.S.) sayfasından inceleye bilirsiniz.

Reklam Nasıl Yapılır? – Reklam Fiyatları? – Reklam Kaç Para?
Reklam Modelleri? – Reklam Çeşitleri? – Reklam Nedir?
Reklam Vergisi? – Reklam Ne Demek? – Neden Reklam?

Reklam FotoğraflarıReklam VideolarıTabela Fotoğrafları

Youtube Kanalımızı

ziyaret etmeyi unutmayınız.

Paylaşım için teşekkürler!

Share on twitter
Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on telegram
Özel kafes tanıtım stand üzeri kutu harf reklam tabela neon led pleksi tepe home

Reklam

Bizim için bir projeniz mi var?
Haydi tartışalım!